Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Grupo_Desportivo_Estoril_Praia Andrés_Lamas_Bervejillo Hypnotize_(canción_de_System_of_a_Down) Gríðr Athrun_Zala Guaytacama Azedera H._P._Lovecraft_(banda) Grupo_de_los_Amigos_de_Olivenza Aulo_Postumio_Albo_(consul_464_adC) Andalucia_Club_de_Futbol Augusto_Ferrer-Dalmau Mortero_Stokes Hispanoamericanos Hari_Om_Sharan Archivo_Histórico_de_Asturias Misiones_Bolivarianas Aysa Autostrada_Firenze_Mare Gwanghaegun_de_joseon Atenea_Promakhos Modernizacion Arequipa Hernán_Lara_Zavala Astragalus_aequalis Mordella_batjanensis Apartahotel Arranque_(informática) Antología_(canción_de_Shakira) Hombre_Que_Sabia_Demasiado Army_of_Two:_The_Devil's_Cartel Antonio_Eximeno_y_Pujades Astragalus_echegarayi Mostacho Antrak_Air Angel_Dealbert Mujer_bonita_(telenovela) Hypocolius_ampelinus Antonio_Saldanha Groslée Halocarpus Moonlight_Waltz Aulo_Manlio_Vulsón_(cónsul_178_a._C.) Guðleifr_Arason Herejía Moloso_de_pecho_blanco Arterias_ilíacas_comunes Guerra_de_Iguape Asociación_española_de_fantasia_ciencia_ficción_y_terror André-Charles_Boulle Halcon_borni Andres_Gimenez_(músico) Hotchkiss_(Colorado) Asparagus_officinalis_var_campestris Arnold_Lucius_Gesell

html map