Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Churrete_del_sur W_T_F Al-Ahli_(Atbara) Colebrookea Academias_militares_sovieticas Aira_triflora Yacimiento_arqueologico_de_Oreto_Zuqueca Aldea_San_Antonio_(Gualeguaychú) Vía_de_la_causa_eficiente Vighizzolo_d'Este Africa_Bambataa Vicente_Romero_Ramírez Acuerdo_De_Gasperi-Gruber Cistus_mariae Yuri_Jmelnytsky Claude_Pompidou Conococha_(poblado) Villa_Dulce_(población) World_War_II_Online Chloriza Contigo,_pan_y_cebolla Vinicius_de_Morães WP:LUA Ahuachapan Agrofísica Zdeněk_Zikán Chorvisco Walter_James_Devlin Virus_de_la_hepatitis_A APIPA Commodore_128 Colgate-Palmolive_Company Agú Adafaina Chorro_de_Ipu Valle_Apua Veselin_Vlahović Consumo_de_drogas Charon William_Thomas_Stearn Victoria_Kamhi WP:RECAD Yumiko_Kusaka Agua_Sierra_de_Cazorla Condado_de_las_posadas Cheque_diferido Zamba_de_vargas Con_la_música_en_el_alma Clases Alarma_(boletin) Al-Ahli_Club_Manama Cladium_steyermarkii Circus_Circus_Las_Vegas Climax_(retorica) Zakarya_Bergdich

html map