Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dean_Garrett Directiva_sobre_derecho_de_autor_de_la_Union_Europea Ameland Doctor_House Ecuaciones_de_fresnel Derivación_de_funciones_trigonometricas Cybersix Aloe_nobilis Derecho_de_tanteo Alfredo_Lobeiras_Sanchez Alfredo_Belusi Cornuda_coronada Coros_angélicos Dejà_Vu_(cancion) Denominación_de_Origen_Pla_de_Bages Craspedonotus Cotes Alyssum_campestre_var._edentulum Derecho_Procesal_Civil_(Espana) Dikran_Tchoukhadjian Amor_y_Intrigas Dead_&_Buried Don_Carlos Ammodramus_humeralis Dientes_de_Sable_(comic) Deutsches_Zentrum_fur_Luft_und_Raumfahrt_e_V Daniel_Zuloaga Distrito_electoral_de_America ERBB4 Distribución_Log-normal Derarimus_auropilosus Dance_Dance_Revolution_(1stMIX) Dangerous_The_Short_Films Dispositivo_periferico Cristo_en_el_lago_Tiberiades Dadici Cuchillo_cerámico Disaster:_Day_of_Crisis Dejà_vu_(canción_de_Blue_System) Edad_de_oro_del_porno Distrito_de_San_Cristóbal_de_Rajan Depresión_de_Bodélé Corbetta Alfa_146 Ana_belén Dixie_(cráter) Cristobal_Séller Código_de_las_XII_Tablas E228 E.S.O Ammotrecha_picta Alpaca_(desambiguacion) Dale_Solomon Aleksandr_Kabakóv Corredera_(desambiguacion)

html map