Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Windows_Live_Messenger_IM_Control Walter_W._S._Cook Chateauneuf_Val_Saint-Donat Aeropuerto_de_Mount_Pleasant Charles_Conrad Virgen_de_los_Navegantes Wageningen_Agricultural_University_Papers Aguilar_de_Campos Albardar Actaea_spicata_var_nigra Zonitis_stevewardi XVIII_Congreso_del_Partido_Comunista_de_la_Union_Sovietica Administración_Nacional_de_Laboratorios_e_Institutos_de_Salud Alcaldía_mayor_de_las_Minas_de_Zaruma Congreso_de_Gniezno Vitis_hypoglauca Violet_Hill XXXIX_Distrito_Electoral_Federal_del_Estado_de_México Abadía_de_Wiblingen Albert_Martín Alejandro_Barletta Webster_(Wisconsin) Club_Sportivo_Miramar Vertebras_cervicales Valentín_Marín_Llovet Cohen-Stuart Varadero_(náutica) Zona_arqueológica_de_Aratispi Afirmación Wellston Consonante_glotal_fricativa_sorda Club_Deportivo_Montuïri Abū_Bakr_Yahya_al_Ğazzar_as_Saraqusṭī Alcohol_alilico Yuzhno_Sajalinsk Viaducto_de_los_Tilos Clase_St._Louis_(1938) Aeropuerto_de_Rimini_Miramare Charles_Fritts ASC_Jaraaf Vale_de_Santiago Valentin_Alvarez_Muñiz Chelodina_siebenrocky Adrian_Vandenberg Alejandra_de_Grecia_gran_duquesa_de_Rusia Alberto_Nunez_Feijoo Chart_Information_Network Clasificacion_de_CONMEBOL_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1962 Compresion_con_perdidas Venevisión_Plus_(República_Dominicana) A_Change_Is_Gonna_Come_cancion Aeropuertos_de_Estonia X-Play WP:PM Alain

html map