Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

M.F.Fay Gran_Premio_de_Belgica_de_1984 Microrregión_del_Alto_Parnaíba_Piauiense Marxismo-Leninismo-Maoísmo Marco_Valerio_Mesala_Corvino Luis_Leal Lomas_de_san_juan Megina_(Guadalajara) Primo_Nebiolo Pseuderanthemum_laxiflorum Primera_campana_de_Arenales_a_la_sierra_del_Perú Regimiento_de_Infanteria_de_Monte_29 Machuchal_(Puerto_Rico) Mesorregiao_Central_Espírito_Santense Marie-Alexandre-Lucien_Coudray Magistraturas_Romanas Louise_Windsor Miguel_Brugueras Los_Nueve_Príncipes_de_Ámbar Maria_Estuardo_(película) Producción_artística Pteragogus_aurigarius Miklos_Horthy_de_Nagybánya Manolo_García_(actor_de_voz) Manuel_Miguel_Ramos_Galvan Malemort_sur_Correze Lobo_Hokey Prueba_de_la_marcha_de_6_minutos Ramon_Gil-Roldan_y_Martín Marvin_Obando_Obando Lyons_(Nebraska) Mauricio_Electorat_Müller Maugrim Luis_Echarte_Fernández Rayet_BM_Guadalajara RPM Premier_League_Irlandes Maria_Rosa_Pellesi Provincia_de_Isfahán Mario_Marin_Torres Línea_110_(Rosario) Mavericks_(desambiguacion) Provincia_de_Trujillo_(Perú) Prusly_sur-Ource Mark_M._Phillips Lycoming_T53_L-9 Margarita_de_Austria Merrick_(obra) Luis_Miguel_Barbosa_Huerta Mayi_Mayi Reacción_de_neutralización Rally_de_Portugal_de_1973 Mapache_cangrejero Razorlight_(álbum) Mesembryanthemum_planum

html map