Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ronald_Martinez Fred_E_Foldvary Sabanón Rudolph_Loewenstein Trigo_pichón Iglesia_y_Estado Uzza U_Carmen_e-Khayelitsha Geotrupes_splendens SCAR Resolución_377_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Iglesia_de_San_Nicolas_de_Tolentino_(Barranquilla) Municipio_de_Rockfish Freixinho Girls_just_wanna_have_fun_Bohemian_rhapsody_EP Imeem U-10 Roy_Fielding Municipio_de_Pleasant_(condado_de_Logan,_Ohio) Glochidionopsis Garcia_Lopez_de_Cardenas Fuerza_Aerea_Marroqui Municipio_de_St._Joseph_(condado_de_Kittson,_Minnesota) Infraestructura_hidraulica Rhamnoneuron_rubriflorum Tuberaria_glomerata Fuente_Humorera Fundación_Íkaros Municipio_de_North_Fork_(condado_de_Delaware,_Iowa) Rendimiento_(economía) Gaṇas República_de_la_Armenia_Montañosa Fructosa_1_6-bifosfato Gazilieg Río_Mulato Ietcc Turdido Universidad_de_Ghana S/2011_(134340)_1 Municipio_de_Union_(condado_de_Moody,_Dakota_del_Sur) Union_Biblica Represa_de_ponte_nova Gaviota_de_Cortes Ron_Logan Fuerza_Terrestre_de_Autodefensa_de_Japon Romero_coronario Rusalka_(Dargomyzhsky) Independencia_(Lima) Ricardo_Zamacois Municipalidad_de_Riebiņu Uvalde_(Texas) Giovanni_da_Rímini Trigésima_legión Tully_(pueblo) Ushtria_Çlirimtare_Kombëtare

html map