Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ennosigeo Etnografia_y_lingüistica_de_Turquia Eva_Peron Estrato_socio-economico Erastria_fasciolata Ferrocarril_de_los_cuarenta_días Francisco_García_Pavon FESTAGRO Estación_de_Lavern_Subirats Ermita_de_Nuestra_Señora_de_Luciana_(Terrinches) Expedicion_transantártica_de_la_Commonwealth Federación_Asturiana_de_Fútbol Eucalyptus_apocynifolia Filosofia_de_la_geografia Flegeton Fleury_la_Forêt Fortin_(desambiguacion) Estado_cliente Francesco_Conti Francisco_de_los_Cobos Estacion_Gonzalez_Risos Erasmo_de_Formia El_Salon_de_la_Fama_del_Beisbol_Profesional_de_Mexico Estación_de_Télégraphe Estacion_de_Bastille Fernando_E_Priego Frankie_Sanders Fernan_Nuñez_de_Temez El_último_unicornio_(película) Feria_Tárrega El_Universo_(serie_de_television) Espas Escudo_colombiano Familia_criminal_Gambino Frankfort,_Kentucky Fairfó Estados_Unidos_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006 Francisco_Fernández_Ordónez Escuela_de_infantes El_Cronista_Comercial Epidendrum_virens El_Heraldo_de_Madrid Ferrocarril_Moscú_San_Petersburgo Fondo_de_cultura_economica Foro_(tecnica_de_comunicacion) Fabricante_de_Estrellas Feria_Internacional_Ganadera_de_Zafra. Filología_Clásica En_Antena Fascia_temporal Fierra Fabián_Cuellar El_Palmar_(desambiguacion) Fortin_de_las_Tenerias Embalse_de_Syncrude_Tailings

html map