Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Amos_Oz Cárabo_común Drosera_neesii_var._sulphulra Danza_de_las_lanzas_de_El_Cerro_de_Andévalo Divisiones_administrativas_de_kosovo Detecsa_Ad.300_Leganes Economía_mongola Cyrtonota_gibbera Alice_Englert Cultura_de_Islas_Pitcairn Diocesis_de_Orihuela Densidad_de_poblacion Coronado Dimbar De_amor_y_otras_drogas Cruz_Fidelitas Delia_González_Márquez All_Star_Pro-Wrestling E_161 David_Purley Almorraque Copérnico_(crater_lunar) Distrito_de_Brăila Copa_del_Rey_de_fútbol_1984-85 Daguioman_(Abra) Dos_Espadas Crack_de_2008 Cronologias_de_Mesoamerica Diócesis_de_Coria_Cáceres Crisis_economica_de_2008-2009 Copa_Mundial_de_fútbol_de_1986 Ectmesopus_zayasi Disney_XD_Brasil Alpha_Camelopardalis Dampierre-Saint-Nicolas Delectus_Florae_et_Faunae_Brasiliensis Disco_celeste_de_nebra DRPLA Edificio_Miguel_E._Abed_II Distrito_de_santiago_de_chilcas Donald_Leslie_Shaw Dinnington Cultura_de_La_Ciénaga Alsungas_novads Cylindropuntia_hualpaensis Dólar_de_las_Colonias_del_Estrecho Cíngaro Eddie_Miller Alejandro_Pérez_Lugín Cumbal_(Nariño) Datación_de_restos_arqueológicos Aloe_suzannae Deroplatys_sarawaca Couvin Criniinae

html map