Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distribución_de_tiempos_de_residencia Alejandro_VII Cypripedium_kentuckiense Ali_Jawad_al-Sheikh Alyssum_alpestre_var._serpyllifolium Crónica_del_Perú Domingo_Gonzalez_(político) Cuadrilátero_humero-tricipital Culto_cargo_a_John_Frum Deportes_en_Chile Alfredo_de_Ángelis Ana_Maria_Jarvis Dead_New_World DHB-Pokal David_García_(ciclista) Dipterostele Copa_de_Escocia_1951-52 Durmiendo_con_el_enemigo Declive_en_la_población_de_ranas Cultura_de_Moscu Dirección_General_de_Prisiones Distrito_de_Bayonne Descomposicion_quimica Distrito_de_Sayla Distrito_de_Rawicz Covisint Dinamarca_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Amberes_1920 Alfa-1-antitripsina Coronel_Marquez Dulce_Nombre_de_la_Virgen_Maria Dream_Theater Alejandro_Juan_Cuza Dupnitsa Cristiano_copto Alianza_Sancarleña Alfarería_de_corral,_campo_y_ribera Diccionario_de_uso_de_la_Historieta_espanola,_1881-1996 Ducado_de_montpensier Cultura_de_Uzbekistán Alien_(canción) Dare_(película) Célula_de_combustible Coreano Alhelí_carmesí Ductus_lactiferi Distrito_Municipal_de_Chris_Hani Distrito_de_Saint-Pierre_La_Reunion Alvares_(Góis) Dictamnus_himalayensis Crossocheilus_atrilimes Danuta_Hübner Cuyabeno Alt_Vinalopó Amaryllis_longifolia_var._riparia Copa_Libertadores_1990

html map