Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Joaquín_Figueroa_Larraín Les_Ollieres_sur_Eyrieux Isla_Gobernador Jeronimo_Manrique_de_Lara José_Francisco_Mora_Altava Isidoro_Bianchi La_Palma_CF Leonid_Víktorovich_Slutski Labastide_(Altos_Pirineos) Jose_Alvarez_y_Álvarez Jet_Jaguar Linden_(Suiza) La_Petite-Boissiere Justo_Alejo_Arenal Julian_Luque Jean-François_Gravier José_Ignacio_Vernaza Jose_María_Galan Lazo_(accesorio_del_gaucho) Limianos La_mitad_de_Óscar León_de_Judá Joaquin_Suárez_(Canelones) Leptospermopsis Liga_Nacional_de_Básquet_1985 Liga_Irlandesa_de_Fútbol Jean_Pierre_Cáncar Johann_Unterweger Itijasa Joseph_Lyons La_Celle_Saint-Cloud Josefa_Sofía_de_Fürstenberg-Weitra Jim_Lightbody La_llama_negra Kañaris Konstantín_Bátiushkov Lantana_(cantante) Jiří_Čtvrtečka Juan_Ángel_Magariños_de_Morentín Jóvenes_heguelianos Kamas La_Trinidad_Benguet Juan_de_la_Cierva Jesus_(cancion_de_Queen) Jeffry_Fischman Linea_13_(EMT_Valencia) José_Sánchez_(músico) Kimberling_City_(Misuri) Jonas_Ljungblad Jesús_Jose_Cardenas KTFN Lituotubellinae Jacob_Theodor Lamentos_en_favor_de_Sade Lepton

html map