Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_Madeira Roy_Chaderton True_Colors_Tour_2008 Republica_Sovietica_Bavara Gaston_Ramírez Urie_Bronfrenbrenner Tucuso_de_bosque_coliverde Retiro_(Antioquia) Unassigned_Orchideae Municipio_de_Jonathan_Creek_(Carolina_del_Norte) Republica_Socialista_Sovietica_de_Azerbaiyán Rio_Matanza_Riachuelo Gas_del_Estado_(Comodoro_Rivadavia) Rudolf_Lange Unidad_periférica_de_Atenas_Occidental Inmigracion_peruana_en_Estados_Unidos Iguanodectes_geisleri Tyrannochthonius_chamberlini Municipio_de_Springfield_(condado_de_Williams,_Ohio) Gastronomía_regional_de_Salta Municipio_de_Jessup_(condado_de_Susquehanna,_Pensilvania) Universidad_de_oxford Fruto_del_diablo Sabados_Felices Unicosta Trusts_Arena Rubarcena Municipio_de_Grant_(condado_de_Pocahontas,_Iowa) Reino_de_los_visigodos Reliquias_mortales Royall_Tyler Rio_Tinto_Group Ruijin Roberto_Cerro Rock_Falls_(Illinois) Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donacion_Altruista_de_Organos_para_Trasplantes,_Tejidos,_Sangre,_Plasma_y_Médula_Osea,_Educacion_para_la_Salud_y_Cooperación_Internacional Gary_Larson Frettemeule Gamma_Aurigae Municipio_de_Windsor_(condado_de_York,_Pensilvania) Tualatin Gelaguetza Reina_consorte_de_Inglaterra_Escocia_e_Irlanda Municipio_de_Center_(condado_de_Nemaha,_Kansas) Futurama_Episodio_16 Unije General_director_de_Carabineros Ron_Grainer Gil_Carlos_Rodríguez_Iglesias Fritz_zernike Indice_de_reproduccion_cromática Fuertesimalva Municipio_de_Charleston_(condado_de_Kalamazoo,_Michigan) Roman_perez Fueros_navarros

html map