Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tarentula_lamperti Suiza_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Roma_1960 Surfing_on_sine_waves Street_Fighter_II-V Sufre_Mamón Thibau Segundo_Tapia Sakurai_(desambiguación) Terminal_pesquero_de_Santiago Senor_de_la_Atlantida_-_Poseidón San_Medel_y_Celedon Thelocactus_phymatothelos Sociedad_Tolkien_Eslovena_Gil-galad Stralis Torneo_Primera_B_Nacional_1997-1998 Tomodon_floridanum Sogny_en-l'Angle Tomás_(apóstol) Signau San_Juan_de_Busa To_Love_Ru Son_de_los_diablos Tanygnathus_lucionensis Tony_Richardson Soultz_les-Bains Saint-Saturnin-lès-Avignon Teoria_de_la_localización_de_von_Thünen Si_Tu_No_Estás Sergio_Mars Tierra_Santa_(banda) Tomás_de_Rocaberti_Boixadors_Dameto_i_de_Verí Saint-Cirgues-en-Montagne Société_d'émulation Stanley_Adams Sudamericano_de_Basquet_Femenino_U15 Sainte_Therèse Simbolo_de_la_Union_Europea_(desambiguacion) Theobroma_leiocarpum San_Ysidro_Transit_Center Santos_Biasatti Santa_Cruz_de_Aragua Selcuk_Yula Saint-Pierre-de-Coutances Svetlana_Medvedeva The_Singles_(álbum_de_Lady_Gaga) Toyota_Motor Stasevich Serge_Blanco Tipp_City_(Ohio) Torneo_2012_(Primera_B_de_Chile Sistema_de_Clasificacion_Anatómica_Terapéutica_Química Tetsuya_Takahashi Sintoma San_Miguel_(municipio_España) Telecomunicaciones_en_Níger

html map