Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eucalyptus_obliqua Estadio_Norberto_Tomaghello Estacion_Los_Angeles_(Buenos_Aires) Estacion_Pedro_Medina Eutrichomyias Ezequiel_Palomeque Esteban_Huertas_López Fortín_de_Santa_Rosa Embraer_120 Francisco_Andrés_Octavio Eylander Elendur_de_Arnor Eduardo_German_Coudet Facultad_de_Ciencias_Humanas_y_Económicas_(UNAL_Medellín) Florêncio_Carlos_de_Abreu_e_Silva Epyrinae Federacion_de_Arabia_del_Sur Festival_internacional_cervantino_callejero_del_cleta Festival_internacional_de_bourges Elecciones_presidenciales_en_EE.UU._de_2008 Francisco_de_Avila_S_J Fantineses Especulación_urbanistica_española Fidel_(nombre) Eslavo_Canal_Internacional Estrategia_de_Seguridad_Interior_de_la_Unión_Europea Edmundson_Acres_(California) Editor_de_HTML End_of_the_World Espacios_naturales_de_Cartagena_(España) En_L'An_2000 Filmografia_de_Raven_Symone Francisco_Bernaldo_de_Quiros_y_Marino_de_Lobeira Facendera_pola_Llingua_Llionesa Epimeteo_(luna) Etzatlán Escoboneras Fisiognomia Estadio_Bernardo_Candela_Gil Eugénio_de_Castro Festival_de_cine_africano_de_tarifa Elisa_sainz_de_murieta Fernando_Benitez Ficcion_cientifica Fontanarejo_de_los_Naranjos FTC_Canal_3 Elecciones_autonómicas_andaluzas_(1982) Expulsión_de_los_judios_de_Coro Estadio_Cornellà-El_Prat Frank_Ripploh Figueira_Leal Estación_de_O_Porriño Fang_(Dave_el_bárbaro) Enrique_I_(de_Castilla) Ernesto_Cardenal_Corripio_Ahumada

html map