Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mateo_Albéniz Mecysmauchenius Rally_de_Argentina_de_2004 Reality_show Maty_Huitrón Región_de_Trebinje Marta_Aberturas Love's_Enduring_Promise Microsite Rabi_Moshé_Arragel Punta_Ballena Reforma_Liberal Rally_Safari_de_1994 Makena Lucio_Papirio_Cursor Meloidogyne_incognita Los_Siete_Inmortales Raión_de_Śvisłač Provincia_de_Sancti_Spiritus Metropolitan_Life_Company Péndulo_de_foucault Mancipium Pyrularia Manuel_Morón Primer_Ministro_de_la_República_Checa Psilochloa Punta_Pora Protagonistas_de_la_musica Marqués_de_la_Concordia_Espanola_del_Perú Masacre_de_cefalonia Los_veintiún_dias_de_un_neurastenico Ramarilla Reedificación Maria_Pardo Maimon Putu_mayam Provincia_Saraburi Granges_d'Ans Recombinacion_general Priso_Yaya Rapuntium_bracteosum Luis_Ximénez_Caballero Loma_Pelada MH_60_Black_Hawk Prístina Maestranzas_de_caballeria Los_amantes_del_Pont-Neuf Rafi_Escobedo Me_verás_volver Radio_Portales_de_Talca Python_(género) Primera_División_de_Espana_1935/36 Megophrys_parallela Granigerides Marco_Fulvio_Flaco_(cónsul_264_a_C_)

html map