Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mausoleo_de_santa_constanza Marcos_Melgarejo Marquesado_de_los_jardines_de_aranjuez Manuel_Barron_Carrillo Real_Policia_Montada_de_Canadá Malabo María_Luisa_de_Hesse-Kassel Maria_Eugenia_Hirmas Rana_púrpura Marisela_Morales Gomesa_binotii Lloque_Yupanqui Punta_Desnudez Rastrelliger_kanagurta Grano_menor_de_reyes Raión_de_Talne Racing_Genk Loreto Meadow_Vista Puerto_de_la_Bahia_de_Escombreras Luigi_Sorrento Llanos_del_Maipo_(estacion) Pucciniaceae Précieux Gran_pirineo Los_Ángeles_(EE_UU.) Raposa_(Maranhão) Raiz_(botánica) Ramas_carotidotimpanicas_de_la_arteria_carotida_interna Maria_Andallón Manuel_Wirtz Provincia_fitogeográfica_patagónica Prueba_de_Schick Lorenzo_Suárez_de_Medoza_conde_de_la_Coruna Marquesado_de_Murillo Los_Repollos Primera_Division_de_Espana_1997/98 Radiša_Ilić Me_Voy Gonzalo_García_Nuñez Prasocuris_bicolora Meg_Pfeiffer Londesia Meda_(Italia) Pujols-sur-Ciron Lucio_Aurelio_Cota_(cónsul_65_a._C.) Príncipe_Almos Lobelville_(Tennessee) Mahmud_Darwish Manuel_Salazar_Zuniga Raion_de_Belaya_Glina Protocyon_scagliorum Prionodera_dichroma Lobelia_nuzana Merche_Goñi_Navaz

html map