Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Museo_de_Historia_de_la_Inmigración_de_Cataluña Pater_Gabriel_Strobl Nathaniel_Adams_Coles Pedro_de_Alcantara_Álvarez_de_Toledo_y_Palafox Peladillas Nokia_2650 Navy_Investigación_Criminal Pax_TV Naturhistorisk_museum,_Universitetet_i_Oslo Pipínidas P_MATE Pedro_Septién Palacio_de_don_gutierre Paraiso_(ciudad) Negociaciones_directas_entre_Argentina_y_Chile_entre_1977_78 Periodo_Romano_de_Egipto Peel_District_School_Board Ortiz_de_Mendíbil Piñon_libre Pablo_Vitti Policarpo_Avendaño Ondada Novia_para_dos Pacifico_(Retiro) Organización_territorial_de_Perú Pitcairnia_atrorubens Pontcharra_sur_Turdine Papelera Palpebrae Porto_Grande Myrmotherula_brachyura Pandora_(satelite) Pasión_según_San_Mateo Nepenthes Nueva_Ética Oran_(Misuri) Ononis_procurrens_var._repens Ophrys_×_devenensis NTC_Televisión POLR2A Notropis_suttkusi Panterpa Niggli Perception Navadvīpa Ocupacion_estadounidense_de_Faluya Palacio_del_Gran_Maestre_(La_Valeta) Pierre_Etienne_Remillieux Películas_de_Iron_Man Oreosedum_hirsutum Oganessian Paul_Soldner Peperomia_decipiens Paraiso_(serie_de_TV) Nicolas_Amodio

html map